youtube premium

Youtube Premium özgün içerikleri ve alternatif yapısıyla Türkiyede kullanıma açıldı.

youtube premium

2005 Yılından bu yana hayatımızın bir parçası olan ve şuanda dünya üzerinde google’ın ardından en çok tıklanan 2. internet sitesi konumunda bulunan Youtube premium versiyonunu Türk kullanıcılarına açtı.

Son yıllarda gittikçe popülerleşen içerik sağlayıcısı Netflix , Spotify ve Blutv gibi yayın kanalları, Youtube için gerilemeye ve izlenme sayılarına aşağıya çekmeye başladı. Belirli bir ücret karşılığında kullanıcılarına özgün ve reklamsız içerikler sunan bu firmalar dünya çapında bir üne kavuşarak gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Youtube bundan rahatsız olacak ki Premiumu devreye soktu. Artık belirli bir ücret karşılığında reklamsız servisleri kullanabileceksiniz.

Hizmet bölümleri artık ücretli

Uygulamanın ücretli sürümüne geçiş yapan kullanıcılar youtube üzerinden dizi ve filmlere erişim sağlayabilecek. Müzik bölümününde aktif olacağı ek bir uygulama sunulmuş durumda. İlk 3 ay deneme sürümünün ücretsiz olarak sunulduğu platforma aylık üyelik tekli paketlerde 16,99 ₺ iken, 5 kişiye kadar kullanım hakkı sunan aile paketi ise 24,99 ₺. Geçtiğimiz yıllardaki yeni güncellemesi ile mobil kullanıcılara arka planda müzik izlemeyi kaldıran youtube , premium versiyonunda bu özelliği tekrar aktif etmiş durumda. Kullanıcılar isterlerse arka planda müziklerini çalabilir yada aktif olarak gezinti yaptıkları sırada ekranlarında youtube’nin küçülmüş versiyonunu kullanabilir.

Youtube premium neler sunuyor ?

Originals, Kids ve Gaming gibi bölümleri ile youtube farklı kullanıcı gruplarına hitap etmeyi hedefliyor. Youtube Originals ile film ve dizileri kullanıcılara sunmayı hedefleyen youtube’ın, netflix gibi özgün içerikler sunmasını bekliyoruz. Belki ilerleyen günlerde dizi ve film transferlerine dahi şahit olabiliriz. Apple , Disney gibi şirketlerinde bu alandaki atılımlarının ardından Youtube sektörde ne kadar bir pazar payına hakim olur bilemiyoruz ama ilerleyen günlerde büyük çekişmelere şahit olacağımız kesin. Gelin hep birlikte youtubenin diğer bölümlerini inceleyelim.

Youtube Music

Spotify’ın en büyük rakibi olacağı kesin olan Youtube Music Premium servisi bireysel paket için 13,99₺ ile satışa çıkarken, aile üyeliği 20,99₺ olarak sunulmuş. Reklamsız izleme seçeneğinin yanında şarkıları telefonunuza indirerek çevrimdışı izleme seçeneği sunuyor. Diğer uygulamalarda gezerken arka planda çalma seçeneğinin yanında müziklerin videolarını da izleyebilirsiniz. Video yüklemeden müzik dinlemeyi ise uygulama içerisinde bulunan sadece ses butonuna tıklayarak aktif edebilirsiniz.

Youtube Kids

“Keşfedeceğiniz, öğreneceğiniz ve eğleneceğiniz bir dünyaya adım atın” sloganıyla tanıtılan kids servisi ise çocuklar için ebeveynlere geniş bir kontrol alanı sağlıyor. Küçük zihinler için özgün içerikleri sunan bu servis çocuklara sorun olabilecek içerikleri bünyesinde barındırmıyor. Aileniz ile birlikte izleyebileceğiniz programlara da yer veren bölüm tam bir aile servisi diyebiliriz. Youtube Kids servisi ve ebeveyn denetimleri hakkında daha fazla bilgi için Youtube ebeveyn servisine göz atabilirsiniz.

Youtube Gaming

Adında da anlaşılabileceği  gibi gaming servisi online oyunlar için ayrılmış bir bölüm. Yayıncıların videolarını, oyunların tanıtım videoları ve oyunlar için üretilmiş özgün içerikleri bu bölümde kullanabileceksiniz. Ön ödemeli kartlardan Paykwik , Paykasa ve Paykasa ile bakiye yüklemesi yapabildiğiniz League Of Legends , Darkorbit, Allods online gibi oyunların içeriklerine ve yayıncı profillerini buradan bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir