kişisel bilgi

Güçlü Şifreler , Mutlu Alışverişler Sağlar.

güçlü şifre

Günümüz dünyasında şikayetleri giderek artan Kimlik hırsızlığı vakaları ile internetten alışveriş yapan kullanıcıların başı dertte. 2017 yılında yapılan Kimlik Dolandırıcılık Çalışması’na göre 2016 yılında kimlik hırsızlığı , 16 milyar dolardan fazla zarar neden oldu. Üstelik firma bu araştırmayı sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yaptı. Aynı yıl içerisinde İngiltere’de belirlenen sahtekarlık sayısı ile tam tamına 173.000. Bugün ki yazımızda sizlere güvenliğiniz için nasıl daha güçlü şifreler oluşturabilirsiniz bundan bahsedeğiz.  Henüz okumadıysanız daha önce bloğumuzda  yer verdiğimiz Dolandırıcılara Karşı Kendimi Nasıl Korurum ? konusunu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nasıl çalışıyorlar ?

Kötü amaçlı yazılımlar ile elde edilen bilgilerin yanında, yapılan araştırmalar gösterdi ki basit şifrelerin kullanımı yüzünden mağdur olanların sayısı bu konuda en büyük yüzdelik dilime sahip. Kimlik hırsızları kurban olarak seçtikleri kişileri bir süre izleyerek kullanıcı hakkında doğum tarihi , tuttukları takımlar , evlilik yıl dönümleri, çocuklarının doğum tarihleri gibi bilgileri edinip bunlar üzerinden kişisel hesaplarında şifre denemesi yapıyor. Büyük bölümümüzün bu tip şifreler kullandıkları aşikar. Bu tip bilgileri topladıktan sonra ise kurbanı taklit ederek sosyal medya platformlarında bire bir aynı profilleri oluşturup kurbanın çevresi üzerinden dolandırma teknikleri uygulayabiliyor. Topladıkları bilgiler ile ürün siparişi ve yetkisiz para çekme işlemleri gibi sorunlarla mağduriyet yaşatabilirler. Uzun vadede ise mağdurlar, faillerin hareketlerinden ötürü kanun koyucu birimler tarafından bu hareketlerden sorumlu tutulabilir.

Korunmak için neler  yapabilirsiniz ?

kişisel bilgi

Bu tip uygulamalara ve mağduriyetlere maruz kalmamak için yapılabilecekler hakkında daha önce bir kılavuz yayınlamıştık. Dolandırıcılara karşı kendimi nasıl korurum ? isimli yazımıza ulaşarak geniş bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Mağduriyetlerin büyük kısmının basit şifreler sebebiyle yaşatıldığını sizlere aktarmıştık. Korunmanın bir diğer önemli kuralı ise güvenli şifreler oluşturmaktır. Güvenli şifreler sizi bir adım önde tutmak için her zaman önemlidir. Gelin güvenli şifreler için yapmanız gerekenleri adım adım izleyelim

Kişisel bilgilerinizi kullanmaktan kaçının.

Sizleri adım adım takip edip hakkınızda kişisel bilgilerinizi toplayabilecek kötü niyetli kişiler şifreleriniz de kullandığınız özel tarihlerden yada özel isimlerden yola çıkarak şifrelerinizi çözümleyebilir. Bugüne kadar hiç düşünmemiş olabilirsiniz ama şimdi kendi sosyal medya hesabınıza giriş yapıp biraz inceleyebilirsiniz. Doğum tarihiniz, tuttuğunuz takım yada nereli olduğunuz gibi bir çok veriye erişilebileceğini göreceksiniz.

Aynı şifreyi her yerde kullanmayın.

Şifreniz için en önemli konu tahmin zor olmasının yanında muhakkak tek bir hesapta kullanılıyor olmasıdır. Art niyetli kişilerin olası şifrenize erişmesi sonucunda tüm hesaplarınıza erişimi mümkün olmamalıdır.

Her hesap için güvenli şifreler oluşturmak ve bunları kullanmak güvenli alışveriş için güvenli bir yoldur. Hatırlamakta zorluk çekeceğinizi düşünerek bilgisayar yada telefonunuzun tarayıcısına bu şifreleri kesinlikle kayıt etmeyin. Olası bir güvenlik zafiyetinde bilgisayar korsanlarının oraya erişimi çok kolay olacaktır.

Şifrelerinizi kaydetmek yerine şifre yönetim sistemleri kullanabilirsiniz. Bunlar sizin için daha güvenilir olacaktır. Ama sizin kendi hafızanız kadar güvenilir hiçbir yerin olmadığını da eklemek isteriz. En güçlü kayıt merkezi sizsiniz.

Güçlü parolalar oluşturun.

Şifrenizin tahmin edilebilir olmadığından emin olabilmek için rastgele sözcük dizileri kullanın. Sevdiğiniz bir memleket yada kelime ile şifre oluşturduğunuzu düşünerek ufak bir hesaplama yapalım. “kelime” sözcüğünün sizin şifreniz olduğunu düşünün. 29 harf içerisinden bu 6 sının seçilme ihtimali 475.020 ‘dir. Aynı hesaplamayı “keli11” için yapalım şimdide. 29 Harf ve +9 rakam için bu 6 sının bir araya gelme ihtimali ise 3.262.623 ‘tür. Bu ikisi de biz insanlar için tahmin edilesi zor şifreler olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bir bilgisayar için bu ihtimaller pek tahmin edilesi zor değildir. Gördüğünüz gibi sadece harflerden oluşan bir şifreyi harf sayısını arttırmadan 6’da tutarak 2 harfi rakama çevirmemiz şifreyi tam 7 kat daha zorlaştırmıştır. Aynı hesaplamayı birde içerisine + – * / gibi özel karakterler eklediğiniz de düşünün. Büyük ve küçük harflerin kullanımı da işin içine girerse bu tahmin olasılığı kat ve kat artacaktır.

İki adımlı kimlik doğrulaması kullanın.

Artık bir çok sitede Two Factor yani iki adımlı güvenlik sistemi devreye girmektedir. Google’ın yakın zamanda hizmete sunduğu Google Authenticator bu tip uygulamalara bir örnektir. Kullanıcılardan bu sistemde ayrı bir cihaz üzerinden erişilebilen bir şifre istenmektedir. Yani kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra cep telefonunuza gelek şifreyi yada Authenticator’a girerek oluşturulan 2. şifre sizden istenecektir.

Şifrenizi uzun süre kullanmayın.

Senelerce aynı şifreyi kullanan bir çok insan mevcut. Alışkanlık edinerek sürekli ve uzun süreli aynı şifreler kullanmak bilgisayar korsanları ve onların kullanacakları sistemlerin tahmin yapma olasılığını yükseltecektir. Fakat sık sık değiştirilen şifreler olasılığı yükselterek sizin için daha güvenilir olacaktır. Tavsiye olarak okurlarımıza her 3 ayda bir şifre değiştirmelerini tavsiye ediyoruz. Eğer bu süre sizin için çok kısa ise 6 ayda bir muhakkak bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Özetle bu şifre güvenliği sizin evinizin anahtarı gibidir. Anahtarınızı başka biriyle paylaşmak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Bu konuda bir diğer tavsiyemiz ise her an müşteri temsilcilerimiz ise görüşerek elde edebileceğiniz Paykwik Astropay ve Paykasa kartlarıdır. Tek kullanımlık bu kartlar ile alışveriş yapmak size daha çok güven verecektir. Ne bir şifre nede akla takılacak onlarca sorun olmadan sadece siparişinizin ardından elinize geçecek pin size eşsiz bir deneyim sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir