güvenli alışveriş

Güvenli alışveriş teknikleri

Günümüz teknolojileri çağımızı öyle bir noktaya taşıdı ki artık geliştirdiğimiz araçlar ile hayatımız çok daha kolay. Bu araçlar içinde öyle bir tanesi var ki hayal sınırlarını zorlayan onlarca deneyim sundu bizlere. İnternet; Evet son yüzyılın belkide en büyük icadı. Birbirine telefon kabloları ile bağlı ağlarda bulunan milyonlarca bilgisayarın oluşturduğu bu garip şeye internet adını verdik. Garip şey diyoruz evet. Bundan 20 sene öncesini düşünün, biri çıkıp size evinizde oturduğunuz yerden mobilya takımı yada araba bakacaksınız ve ayağınıza gelecek dese , ne söylerdiniz ? “Hadi oradan canım…” dediğinizi duyar gibiyiz. Bir çoğumuzun hayal dünyasına hâlâ ağır gelebilen bu araç bizlere sunduğu fırsatlar ile tüm dünyanın seyrini değiştirdi. Artık dünyanın bir ucundan yakınlarınıza saniyeler içinde ulaşıp onları görüntülü araya bilirken , istediğiniz ülkelerden beğendiğiniz ürünleri sipariş edebiliyorsunuz. Oturduğunuz yerden mağaza mağaza gezmeden beğendiğiniz bir çok şeye erişim sağlamak bir yana kalp ritimlerinizin detaylı grafisine kadar bir çok şeye erişim artık mümkün. Şüphesiz en çokta alışveriş için kullanıyoruz bu aracı. Peki alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? Kriterlerimiz neler olmalı ? En önemli konu ise nasıl korunurum ?

Alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

Bir yakınınız veyahut reklamlar aracılığı ile bir ürün gördünüz ve çok hoşunuza gitti. Almak istiyorsunuz. Size sunulan bağlantıya tıklayarak alışveriş yapacağınız siteye giriş yaptınız. Beğendiğiniz ürünü seçtiniz ve satın alacaksınız. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususları sıralıyoruz.

1-Alışveriş yapacağınız siteyi araştırın.

araştırma

Alışveriş yapacağınız siteyi arama motorları vasıtası ile araştırıp daha önce bu site üzerinden yapılan alışverişlerde mağazanın izlediği politikaların yorumlarına bakın. Bu size çevrenizde ki tanıdıklarınızın tavsiyesi ile gidip esnaf kişiliği ile karşınıza çıkan ticari kişiliklerin sanal sürümünü sunacaktır. Elbette her yorum doğru olmayacaktır lakin tamamıyla kötü geri dönüşler yapılan ticari kişiler sandıklarınız birer dolandırıcı çıkabilir. İletişim bilgilerini inceleyip mümkünse satış temsilcileri ile görüşmeler yaparak alacağınız ürün hakkında detaylı bilgi isteyin.

2-SSL Sertifikasına dikkat edin.

ssl sertifikası

Siteye giriş yaptığınız zaman tarayıcınız adres satırında htttp:// ile başlayan internet siteleri yerine https:// protokolünü kullanan siteleri tercih edin. Httpsertifikasını kullanan sitelerden yapacağınız alışverişlerde kişisel bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçme ihtimali çok düşüktür. Bu sertifikaya sahip siteler uluslar arası güvenlik standartlarını destekler. Tarayıcınızın adres satırının hemen başında çıkacak bir kilit işareti ile bu sertifikayı görüntüleyebilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.  Bu protokol bir nevi yeni sistemde vergi levhası gibidir.

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve SSL teknolojisi kullanan bir sunucuya gönderilen bilgileri şifreleyen bir dijital sertifikadır.

3-Piyasanın çok altında fiyat sunanlardan uzak durun.

ucuz fiyat

Bir ürünün fiyatı sitelerin satış politikalarına göre her ne kadar değişiklik gösterse de 1000 liralık bir kulaklığın 100 lira gibi bir rakama satılması sizi şüpheye yönlendirmelidir. Tutarsız ve gerçekten uzak fiyatlar dolandırıcıların en büyük tuzakları arasında yer alır. Potansiyel müşterileri cezbedici rakamlar ile kandırmayı hedefler ve sonrasında emellerine ulaşmayı hedefler. Sahte, hasarlı veyahut gerçeğinden tamamen farklı ürünler ile karşılaşmamak için fiyat politikalarına çok önem vermelisiniz.

4- Satış temsilcileri ile görüşmeler yapın

temsilci

E-ticaret sitelerinden beğendiğiniz ürünler hakkında detaylı bilgileri mağaza temsilcileri ile görüşerek detaylıca o ürün hakkında bilgiler toplayın. Temsilcinin konuşmaları sizin için bir referans olacaktır. Mazağa mağaza gezdiğinizi ve bir mağazada ürün hakkında bilgi alırken ürün üzerindeki tanıtım yazısı ile temsilcinin anlattıklarının çeliştiğini düşünün. O mağazadan alışveriş yapmaktan çekinir ve orayı terk edersiniz. Alışveriş yapacağınız online mağazada da bu geçerlidir. Ürün tanıtımı , temsilcinin anlatımları ve size olan yaklaşımı sizi tatmin etmelidir.

Güvenli alışveriş tekniklerinin bir sonraki adımında sizlere dolandırıcılara karşı almanız gereken fiziki önlemler konusunda bilgilendirmeler yaparak paykwik astropay ve paykasa gibi hızlı ve güvenli ön ödemeli kartlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Dolandırıcılara Karşı Kendimi Nasıl Korurum ? konumuza burdan erişim sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir