risk

Risk alma, Önlem al!

Merhaba, Güvenli alışveriş teknikleri konumuzun ikinci bölünü olan dolandırıcılara karşı korunma tekniklerinden bahsedeceğiz.  Alışveriş yapacağımız site hakkında olumlu izlenimler edindik , siteye güvenimiz tam. Temsilciler de sizleri tatmin etti. Bu aşamadan sonra kişisel korunma yöntemleri ile bilgiler ile güvenliğinizi bir üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Kredi kartı bilgilerinizi girmeden yapabileceğiniz alışveriş türlerini sizler için derledik. Yazımızın devamında vereceğimiz bilgiler ile kendinizi daima güvende tutabilir ve alışverişlerinizi büyük bir güven ortamı içinde yapabilirsiniz.

Ödeme Önlemleri

cash

Detaylı ödeme önlemlerini aşağıdan bulabilirsiniz.

1-Ön ödemeli kartlar kullanın

14 ve 16 rakamlı hanelerden oluşan ve büyük güvenlik önlemleri ile korunan tek kullanımlık bu kartlar internet ortamında sizin en büyük güvenceniz olmaya aday. Hiçbir kişisel bilginizi paylaşmadan sitemizden de temin edebileceğiniz bu kart çeşidi sadece ödeme sonrasında satın aldığınız tutarı içeren bir pin ile kullanıma hazır hale gelmektedir. Dünya üzerinde teknolojik ürünlerden giyime kadar bir çok alanda binlerce sitede kullanabileceğiniz bu kartlar sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. PaykwikAstropay ve Paykasa gibi kart çeşitlerimiz ile alışverişlerinizde güvenliğinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz. Sadece müşteri temsilcilerimizle yapacağınız kısa bir görüşme sonrasında güncel kur fiyatlarını alarak tercih edeceğiniz tutarı havale işleminin ardından temin edebilirsiniz. Üstelik bu kartlar dünyanın her yerinde geçerli internet sitelerinden istediğiniz gibi alışveriş yapma imkanı sunar. Harcamadığınız tutarı ise geri iade edebilir ve tekrar nakite çevirebilirsiniz. Bkz: Bozdurma İşlemleri

2-Havale veya Eft Kullanın

Kredi kartınızı kullanmak istemiyorsanız bunun bir diğer yolu havale veya eft yapmaktır. Bu şekilde de aynı ön ödemeli kart sistemlerinde olduğu gibi kişisel verilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesi çok zor olacaktır. Türkiye merkezli bir çok firma eft ve havale yöntemiyle ödeme almaktadır. Bu yöntem güvenilir ödeme seçenekleri arasına gönül rahatlığı ile alınabilir. Tek kötü tarafı ise sadece Türkiye içi alışverişlerinizde kullanılabilir olması.

3-Ödeme bilgilerinizi saklayın:

Havale, eft gibi işlemlerinizde bankanızdan aldığınız dekontunuzu ve fatura detaylarını muhakkak saklayın ve bunları uzun vadede elinizde tutun. Kullanım sonrası veya satım alımın hemen ardından doğabilecek sorunlarda yasal olarak yapacağınız işlemler için ödeme bilgileriniz sizlere kolaylık sağlayacaktır. Yasal yollara gerek kalmadan da satıcı ile aranızda bir mutabakata varmanızda yardımcı olabilir.

4-Sanal kredi kart oluşturma

Bugün bir çok banka sanal kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Kart numarası gerçek kredi kartınızdan farklı olan bu kart türünün limitini anlık olarak ayarlayabildiğiniz için alışveriş işlemlerinizin ardından limitinizi düzenleyebilir ve olası bir işlemin önüne geçmiş olabilirsiniz. Komisyon tutarlarının biraz daha yüksek olduğu bu sistemde tercih edilebilir. Daha kolay yöntemler için paykwik tercih edilebilir. Tek kullanımlık pinler sizler için güvenliği en üst noktada tutmaktadır.

Bilgisayarım ne kadar güvenilir ?

güven
güvenilir ödeme

Alışverişlerinizde bir diğer önemli husus ise kişisel bilgisayarınızın güvenliğidir. Alışveriş yapacağınız siteden kart kullanımlarına kadar bir çok konuda güvenliği sağladınız fakat kişisel bilgisayarınız konusunda güvenlik sorunları yaşıyorsanız sıkıntılı süreçler yaşayabilirsiniz. Kişisel bilgisayarınız kötü niyetli kişiler tarafından izleniyor yada izlenme tehlikesi altında olabilir. Kişisel güvenliğiniz ödemeleriniz bir yana sosyal medya hesaplarınız dan , kişisel verilerinize kadar her konu için önemlidir. Bu aşamada sizlere bilgisayarınızda alabileceğiniz önlemleri aktaracağız.

1- Virüs programı edinin.

Bilgisayarınıza çeşitli yollar ile geçmiş olabilecek kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için bir anti virüs programı edinmelisiniz. Yaptığınız alışveriş sırasında, alışveriş yaptığınız site ve ödeme yöntemi her ne kadar güvenilir olursa olsun eğer bilgisayarınız izleniyor ise bilgileriniz kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir. Bunlardan korunabilmek maksadı ile edindiğiniz anti virüs programınız ile bilgisayarınız detaylı bir tarama yapınız. Anti virüs programınız diğer tüm programlarınız gibi sürekli güncel tutulup olası tehlikelere karşı daha güçlü bir güvenlik sağlanmalıdır. Yemek yediğiniz bir restoranda kartınızı ve şifrenizi garsona dahi emanet etmekten çekinirken bu husus çok önemlidir.

Ben sağlamcıyım. Her şeyim dört dörtlük olmalı, diyenlerden misiniz ? işte buradan sonrası tam size göre.

2-Ekran klavyesi kullanın.

Birçok kötü niyetli programın temel çalışma prensibi log (kayıt) tutmak üzerinedir. Klavyenizden girilen değerleri kayıt altına alarak yazılımcısına ulaştırır. Bu tip bir yazılımın sahibinin ise iyi niyetli olmayacağı sanırız aşikar. (: İşte tam bu noktada basit ama size etki sağlayabilecek bir yöntem daha öneriyoruz. Ekran klavyesi kullanın. Kişisel verilerinizin girişlerinde ekran klavyesi kullanımı log tutulmasını engelleyecek ve size bir noktada daha yardımcı olacaktır.

3-Firewall programları kurabilirsiniz.

Dış kaynaklardan  gelebilecek anlık tehditlere karşı Firewall kullanabilirsiniz. Anti virüs programlarının tespit edemediği noktalarda firewall siz ile internet  dünyası arasında bir kalkan görevi görerek saldırıları engelleyecektir. Bilgisayarınızın özelliklerinde dahili olarak bulunabileceği gibi harici olarakda kurulum yapabilirsiniz.

VPN

Özellikle youtube , twitter gibi popüler sosyal medya sitelerinin Türkiye üzerinden girişlerinin kapatıldığı dönemde popülerleşen Vpn; İp adresinizi gizleyerek size anonim bir gezinti imkanı sunacaktır.İp adresinizin gizli kalması ip’nizin çalınmasını engelleyeceği gibi internette iz bırakmamanızı sağlayacaktır. Sürekli değişebilen ve köprü görevi gören farklı noktalardan bağlantılar yapmanız saldırı yapılması noktasında bağlantınızı gizlediği için saldırı almayacaksınız. Bunların yanında alışverişleriniz sırasında ortak ağlardan internete bağlandığınız sırada alışveriş yapmamanızı öneriyoruz. Ağınızda kötü niyetli kişiler yada bu kişilerin saldırılarına maruz kalmış bilgisayarlar olması güvenliğiniz için sorunlara yol açabilir.

Bir çok güvenlik önlemini inceleyip haklarında bilgi sahibi olduk. Resmikartsatis.com olarak sizlere Paykwik , Astropay ve Paykasa gibi tek kullanımlık pinlere sahip yüksek güvenlikli kartları kullanmanızı ve kendinizi maksimum güvenlik içinde tutmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir