BİTCOİN İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ İCADI OLABİLİR Mİ?

Sitemizden Astropay, Paykasa ve Paykwik işlemlerinizde ödeme aracı olarak kullanabileceğiniz Bitcoin nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Basitçe ifade etmek gerekirse Bitcoin, dijital bir para birimidir. Evet nedir bu dijital para birimi diye sormaya başladınız. Bu konuya değinmeden hemen önce bitcoinin işleyişi ile devam edip merakınızı gidereceğiz. Bitcoin, elektronik ortamda üretilen ve yine elektronik ortamda satın alabileceğiniz, dünyadaki diğer tüm fiziksel paralardan farklı olarak herhangi bir merkezi banyaya bağlı olmadan çalışan para birimidir. 2008 Yılında bir pdf dosyası ile dünyaya tanıtılan bu para birimi Blockchain denilen ve temel olarak düz bir muhasebe defterini andıran kayıt bütünü üzerinde çalışır. Kullandığı kriptografi sistemi sayesinde bitcoin, benzersiz , kopyalanamaz ve imha edilemezdir. Dünya üzerinde bakımları düzenli olarak yapılan binlerce bilgisayara bağlıdır.

Dijital para olarak, Bitcoin binlerce kod satırı ile korunur. Temeli geniş bir geliştirici topluluğu tarafından düzenli olarak geliştirilen açık kaynaklı bir yazılıma dayanmaktadır. Başlangıçta, bu tür bir yazılım Bitcoin olarak da anılıyordu, ancak yanlış anlamaları önlemek için başlıca Bitcoin istemci yazılımı 2014 yılında resmen Bitcoin Core olarak yeniden markalaştırıldı.

Bitcoin tek bir otorite veya kuruluş tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez, ancak dünyaya yayılmış birçok bilgisayar (düğüm) tarafından sürdürülür. Bitcoin ağı tüm işlemlerin organize bir listesini tutmaktan sorumlu olan, Blockchain adı verilen dağıtılmış bir deftere dayanmaktadır. Bu işlemler bağlantılı bloklar halinde gruplandırılarak bir Blockchain (dolayısıyla blok zinciri) oluşturur.

BİTCOİN İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ İCADI OLABİLİR Mİ?

Az sonra anlatacağım konu, insanlık tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri olabilir. Olmayabilir de… Sonuçta konunun temeli teknoloji olduğu için ben yine de anlatmak zorunda hissediyorum kendimi. Ve en başta uyarıyorum. Anlatacaklarım bir yatırım tavsiyesi olmayacak. Konunun sadece block chain denilen teknolojik temelini aktaracağım. Yatırım yapılır mı, nasıl yapılır soruları bu videonun konusu değil.

Şimdi tarihe bir not düşelim. 1 Bitcoin bu videonun hazırlandığı Aralık 2017’de yaklaşık 60.000 TL / 15.000 USD değerinde. Siz izlerken ne olmuştur kim bilir? Bundan bir kaç yıl önce bir kaç yüz liralık Bitcoin alsaydınız şimdi milyonerdiniz. 18 yaşındaki şu çocuk gibi. Daha bunun gibi pek çok örnek var. Aman iştahınız hemen kabarmasın, bilmediğiniz bir şeye hemen yatırım yapmayın diye bu videoyu hazırladım. Önce bilin sonra ona göre hareket edin.

Yazının devamı ve videonun metin hali için tıklayabilirsiniz.

 

Blockchain Nedir?

Blockchain’i kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Tıpkı bir zamanlar Napster üzerinden kişiler arası müzik paylaşımının yapılması gibi. Yazının devamı için bknz.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin güncel piyasa değerleri için Bu internet sitesini kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One thought on “BİTCOİN İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ İCADI OLABİLİR Mİ?”